DeathKO | v.24xx Light Farm | ORION | Beta: 17 Kasım | Official: 24 Kasım

Knight Online Korsanlarına Hapis Cezası

X Çevrimdışı

XapréLLa

Kayıtlı Üye
3 Eylül 2013
409
10
18
44
Ülkemizde en çok oynanan ve en popüler bilgisayar oyunlarından Knight Online oyunun korsan sunucularla yayınlanması ve oyunda hile satışı yapılmasına karşı Knight Online avukatlarının başlattığı hukuki takiplerin neticesinde A.Ş hakkında açılan ceza davasında kararı çıktı.

Knight Online avukatlarından Av. Burcu Erdoğan tarafından www.koturkiye.net sitesinin sahibi A.Ş hakkında cumhuriyet savcılığına yapılan başvuru üzerine, site sahibi ve sitede yapılan yayınlar mahkeme tarafından tespit edildi. Yapılan inceleneme neticesinde A.Ş’nin açtığı web sitesinde Knight Online oyununa eser olarak ve markasına yönelik saldırı, kopyalama ve tecavüzlerine karşı Kayseri 3.Asliye Ceza mahkemesi tarafından site sahibinin cezalandırılmasına karar verildi. Böylece ülkemizde gelişmekte olan oyun sektörü için son derece önemli bir karar imza atıldı.

Aynı şekilde hile yazılım üreten ve satan ve kullananlar hakkında da yasal takip başlatan Knight Online oyunu avukatları hem korsan sunucu ile yapılan yayınların hem de hile üreten, satan ve kullananların eylemlerinin esere ve markaya tecavüz ayrıca bilişim suçu vasfında olduğunu açıkladılar. Böylece hakkında ceza kararı verilen A.Ş . hakkında ayrıca yüksek miktarlı tazminat davalarının açılmasının da yolu açıldı. Korsan sunucu hakkındaki bu kararda sanık ayrıca dava giderleri ve avukatlık ücretlerini de ödemeye mahkum edildi.

Emsal niteliğindeki bu kararla oyunlarda korsan sunucu, hile üretim, yayın ve satışına hukuk bir kez daha dur demiş oldu.

Maglorez Alıntı :

An itibari ile tüm illegal program üreticileri ve dağıtıcıları hakkında işlem başlatılmıştır.

Bununla ilgili bu forumda bir sürü firma var bu konu hakkınızda düşünceleriniz neler?

R Çevrimdışı

RedkiT

Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2012
497
9
18
33
Cevap: Knight Online Korsanlarına Hapis Cezası

İyide hani yurt dışı lokasyon olunca bir şey olmaz deniliyordu.

bu kapatılan server sunucuyu kendi açmadı heralde mevcut ko hostinglerinden almadı mı ?

Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşşın.

G Çevrimdışı

GUNEYHAN

Kayıtlı Üye
18 Kasım 2012
679
0
16
33

Knight Online Pvp'nin en fazla bulunduğu ülke Türkiye ve gerçekten Pvp devrini kapatabilirler diye düşünüyorum.

Bence yurt içi yada yurt dışı lokasyon farketmez. Barındıran Hosting firması tespit edildiği taktirde cezaya çarptırılır diye düşünüyorum.

Forum sitelerine gelirsek; Forum'dan pvp bölümleri kaldırılır. Fakat Özel üyelere ait odalarda paylaşım yapılır. Tabi buda sadece pvp'nin gelişmesini sağlar ama server açamayız. Zaten bizlerinde amacı Server açmak değil; Elimizdeki databaseyi, server filesleri geliştirmek, bi nevi hobi yani.

G Çevrimdışı

GameDizayn

Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2012
317
1
16

Bu yazının 1299 serverlerini kapsadığını sanmıyorum. Çünkü Knight Online şirketi versiyon yükselttiğinde 1299 dosyalarını (Server files, source, client ve editörler) kendi paylaşmıştır. Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkartılıyor. "Alın bu dosyaları bir kaç sene takılın sonra biz size dava açıp sizden tazminat parası alıcaz ve size hapis cezası verdirteceğiz". Böyle birşey olacağını sanmıyorum ama bu yazı Knight Online'nin yakın versiyonlarını kapsıyor olabilir. Yani 18xx ve 20xx versiyondaki sunucuların kapatılması ve cezai işlem yapılması daha mantıklı. Çünkü eğer bahsettiğim gibi önceden dosyaları paylaşıp sonra dava açıcaklarsa bu çok saçmadır. Bundan öncede böyle bir operasyon düzenlenmişti. Hatırladığım kadarıyla o zamanda kapatılan sunucular Knight Online'nin versiyonuna yakın olan sunucular kapatılmıştı.

Benim şuanki şahsi görüşüm bu yönde ancak bilmediğim olay veya konu varsa tabiki görüşüm değişebilir. :)

K Çevrimdışı

Ka1r1

Kayıtlı Üye
3 Mart 2013
88
0
6
33

Bu yazının 1299 serverlerini kapsadığını sanmıyorum. Çünkü Knight Online şirketi versiyon yükselttiğinde 1299 dosyalarını (Server files, source, client ve editörler) kendi paylaşmıştır. Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkartılıyor. "Alın bu dosyaları bir kaç sene takılın sonra biz size dava açıp sizden tazminat parası alıcaz ve size hapis cezası verdirteceğiz". Böyle birşey olacağını sanmıyorum ama bu yazı Knight Online'nin yakın versiyonlarını kapsıyor olabilir. Yani 18xx ve 20xx versiyondaki sunucuların kapatılması ve cezai işlem yapılması daha mantıklı. Çünkü eğer bahsettiğim gibi önceden dosyaları paylaşıp sonra dava açıcaklarsa bu çok saçmadır. Bundan öncede böyle bir operasyon düzenlenmişti. Hatırladığım kadarıyla o zamanda kapatılan sunucular Knight Online'nin versiyonuna yakın olan sunucular kapatılmıştı.

Benim şuanki şahsi görüşüm bu yönde ancak bilmediğim olay veya konu varsa tabiki görüşüm değişebilir. :)

1299 Server Files , Source , Client ve Editörler mi ? Sourceleri paylaşıldı he 1299 un ? Bonzai adamı bozai varsa 1299 Source USKO nun paylaştığı yollada piyasada 1 tane bozuk 18xx ve 20xx kalmasın Senin Bahsettiğin şeyler 1081 Sourceler kardeşim yanlış bilgi verme adamlar daha yeni 1299 server kapattılar ilk olarak haberin olsun. Ne kadar kapatsalarda eski zamandaki gibi önüne geçemeyecekler dedi dersiniz

H Çevrimdışı

Hsnayd55

Kayıtlı Üye
19 Ocak 2013
677
0
16
37

Knight online 1299 version için herhangi bi hak talep etmememkte 1299 versionda herhangi bi sıkıntı bulunmamakta fakat ileriki versionlarda sıkıntı cıkarıyor 17xx - 18xx - 19xx - 20xx gibi versionlarda hak talep edebiliyor

G Çevrimdışı

GameDizayn

Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2012
317
1
16

1299 Server Files , Source , Client ve Editörler mi ? Sourceleri paylaşıldı he 1299 un ? Bonzai adamı bozai varsa 1299 Source USKO nun paylaştığı yollada piyasada 1 tane bozuk 18xx ve 20xx kalmasın Senin Bahsettiğin şeyler 1081 Sourceler kardeşim yanlış bilgi verme adamlar daha yeni 1299 server kapattılar ilk olarak haberin olsun. Ne kadar kapatsalarda eski zamandaki gibi önüne geçemeyecekler dedi dersiniz

Şahsen bir yada iki sene önce çok derin araştırma yapıyordum yabancı birçok sitede takılıyordum. Şuan adını dahi hatırlayamadığım bir çin,kore veya japon bir sitede paylaşımı yapılmıştı ve unutmuyorum 1298 versiyon yazıyordu. Dosyayı indirmiştim. İçerisinde bulunan dosyalar : server files, server files source, editörler, editörlerin sourceleri ve bir adet setup halinde 1298 client mevcuttu. Kullanım klavuzu dahi vardı.

H Çevrimdışı

hayalc

Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2012
336
7
18

:hiddendrunk: 7-8 sene önce K2Network de böyle bir akım başlatmıştı, istanbul'da ofis açmıştı, avukat ordusundan falan bahsediyorlardı, sonuç; Frmtr'den "pvp server" başlığının kaldırılması ve kocuce.com'nin doğuşu daha sonra gamersfirst dönemi ve mutlu son. :)

Konuya gelirsek, NTTGame 1299 version konusunda hak talep edemez ama herhangi bir ceza verilmesini sağlayamasa bile kesinlikle kapattırabilir. Çünkü 1299 için kullandığımız fileslar "çalıntı", bu dosyaları Mgame, k2network falan isteyerek dağıtmadı bunlar çalındı ve takdir edersiniz ki bu bir suç, ama NTTGame bu dosyalarda hak sahibi değil ve zaten hali hazırda mgame'in dağıtıcısı konumunda. Yani sizden tazminat vs alamaz ama server bloke edilir.

Ceza alma olayı şöyle olur; eğer vergi levhanız yoksa ve kazanç sağlıyorsanız, bu kazanç belli bir zamandır varsa(aylardan bahsediyorum) vergi cezası verilebilir ama bildiğim kadarıyla uzun zamandır açık olan serverların hepsi şirketleşmiş durumda, böyle bir cezayı yiyecek adam yok piyasada.

Üst version(19xx,2xxx) için konuşmak gerekirse; kullanılan server fileslar çalıntı değil, çalıntı olmadığı için yine hak falan talep edemez, kullanılan sadece "client" ki bu da çalıntı değil. Fakat oyunu kurarken size "Kullanıcı Sözleşmesi"ni onaylattırır ve bu sözleşmede "Kullanım Hakkı" başlığı altında "Ek olarak degistiremez, uyarlayamaz, ters mühendislik (reverse engineer) yapamaz ya da yazilimdan kaynak kodu elde edemezsiniz; veya Yazilimi ya da Hizmeti bu Sözlesmede açikça hüküm bulunan haller haricinde kullanamazsiniz." der. Sonuç; yine kapattırabilir.

Ayrıca, herhangi bir dava açılması durumunda üst version serverler daha avantajlı durumdaymış gibi gözüküyor.

NTTGame'in yaptığı şuanda koxp üretip satanları engellemek ve pvp serverlara göz dağı vermek. Bu durumda bence asıl endişelenmesi gereken kişiler forum sahipleri, bu tür durumlarda pvp serverların barındığı yerler hedef alınıyor, reklamı ve geliştirilmesi yapılan forumlar yani ko-fox, ko-cuce, onlinehile vs gibi siteler endişelenmeli server sahipleri değil diye düşünüyorum.

Bekleyip göreceğiz.

X Çevrimdışı

XapréLLa

Kayıtlı Üye
3 Eylül 2013
409
10
18
44

:hiddendrunk: 7-8 sene önce K2Network de böyle bir akım başlatmıştı, istanbul'da ofis açmıştı, avukat ordusundan falan bahsediyorlardı, sonuç; Frmtr'den "pvp server" başlığının kaldırılması ve kocuce.com'nin doğuşu daha sonra gamersfirst dönemi ve mutlu son. :)

Konuya gelirsek, NTTGame 1299 version konusunda hak talep edemez ama herhangi bir ceza verilmesini sağlayamasa bile kesinlikle kapattırabilir. Çünkü 1299 için kullandığımız fileslar "çalıntı", bu dosyaları Mgame, k2network falan isteyerek dağıtmadı bunlar çalındı ve takdir edersiniz ki bu bir suç, ama NTTGame bu dosyalarda hak sahibi değil ve zaten hali hazırda mgame'in dağıtıcısı konumunda. Yani sizden tazminat vs alamaz ama server bloke edilir.

Ceza alma olayı şöyle olur; eğer vergi levhanız yoksa ve kazanç sağlıyorsanız, bu kazanç belli bir zamandır varsa(aylardan bahsediyorum) vergi cezası verilebilir ama bildiğim kadarıyla uzun zamandır açık olan serverların hepsi şirketleşmiş durumda, böyle bir cezayı yiyecek adam yok piyasada.

Üst version(19xx,2xxx) için konuşmak gerekirse; kullanılan server fileslar çalıntı değil, çalıntı olmadığı için yine hak falan talep edemez, kullanılan sadece "client" ki bu da çalıntı değil. Fakat oyunu kurarken size "Kullanıcı Sözleşmesi"ni onaylattırır ve bu sözleşmede "Kullanım Hakkı" başlığı altında "Ek olarak degistiremez, uyarlayamaz, ters mühendislik (reverse engineer) yapamaz ya da yazilimdan kaynak kodu elde edemezsiniz; veya Yazilimi ya da Hizmeti bu Sözlesmede açikça hüküm bulunan haller haricinde kullanamazsiniz." der. Sonuç; yine kapattırabilir.

Ayrıca, herhangi bir dava açılması durumunda üst version serverler daha avantajlı durumdaymış gibi gözüküyor.

NTTGame'in yaptığı şuanda koxp üretip satanları engellemek ve pvp serverlara göz dağı vermek. Bu durumda bence asıl endişelenmesi gereken kişiler forum sahipleri, bu tür durumlarda pvp serverların barındığı yerler hedef alınıyor, reklamı ve geliştirilmesi yapılan forumlar yani ko-fox, ko-cuce, onlinehile vs gibi siteler endişelenmeli server sahipleri değil diye düşünüyorum.

Bekleyip göreceğiz.

Konunuza hemen cevaplayalım. Bir çok arkadaşımın kendince bilgileri var. Bir çok ortak yönlerimiz de var. Evet 1098 1299 serverlarına baskı uygular ama kapanmasını engelleyemez.

18 xx 20 xx serverlarına gelince. Bunlardan kimse laga luga yapmasın. Telif hakkı olduğu sürece server açan ve sunucusu olan herkesten telif parası isteyip kapattırabilir. NTT Game şirketinin şahsen 200 300 userli var olan sunucularla uğraşacağını düşünmüyorum. Popüler olan user tutan serverlar hakkında daha çok uğraşacaktır .

" asıl endişelenmesi gereken kişiler forum sahipleri, bu tür durumlarda pvp serverların barındığı yerler hedef alınıyor, reklamı ve geliştirilmesi yapılan forumlar yani ko-fox, ko-cuce, onlinehile vs gibi siteler endişelenmeli server sahipleri değil diye düşünüyorum. "

Bu duruma gelince forumumuz ile gelince biz burada USKO ya dair hiç bir illegal program içerisinde değiliz. Hiçbir şekilde tbl satışı yapmıyoruz. Burada sunucu satan firmalar reklam ücretleriyle ürünlerini tanıtıyor. Uskoya dair açık bulmak için database geliştiricilerimiz yok. Database geliştiricileride ya da diğer konuların hepsi şahsi paylaşımlar yapılmakta. Bu yüzden illegal bir olay yok . Ek olarak zaten NTTGame nin telif ya da oyun içeriklerini hak istemesi için bir sunucuyla o oyunu oynattığınıza dair belge istenmekte. Bu yüzden ko-fox u bu durumun içine alınamaz diyorum.

P Çevrimdışı
12 Mart 2012
2,051
0
36
34

konunuza hemen cevaplayalım. Bir çok arkadaşımın kendince bilgileri var. Bir çok ortak yönlerimiz de var. Evet 1098 1299 serverlarına baskı uygular ama kapanmasını engelleyemez.

18 xx 20 xx serverlarına gelince. Bunlardan kimse laga luga yapmasın. Telif hakkı olduğu sürece server açan ve sunucusu olan herkesten telif parası isteyip kapattırabilir. Ntt game şirketinin şahsen 200 300 userli var olan sunucularla uğraşacağını düşünmüyorum. Popüler olan user tutan serverlar hakkında daha çok uğraşacaktır .

" asıl endişelenmesi gereken kişiler forum sahipleri, bu tür durumlarda pvp serverların barındığı yerler hedef alınıyor, reklamı ve geliştirilmesi yapılan forumlar yani ko-fox, ko-cuce, onlinehile vs gibi siteler endişelenmeli server sahipleri değil diye düşünüyorum. "

bu duruma gelince forumumuz ile gelince biz burada usko ya dair hiç bir illegal program içerisinde değiliz. Hiçbir şekilde tbl satışı yapmıyoruz. Burada sunucu satan firmalar reklam ücretleriyle ürünlerini tanıtıyor. Uskoya dair açık bulmak için database geliştiricilerimiz yok. Database geliştiricileride ya da diğer konuların hepsi şahsi paylaşımlar yapılmakta. Bu yüzden illegal bir olay yok . Ek olarak zaten nttgame nin telif ya da oyun içeriklerini hak istemesi için bir sunucuyla o oyunu oynattığınıza dair belge istenmekte. Bu yüzden ko-fox u bu durumun içine alınamaz diyorum.

aynen oyle davada bende varim suan benimlede mahkemeleri mevcut durumda bilirkisi tutmuslar gecen sene olayi bu mahkeme meselesi bilirkisi sunuculara oyunlara girerek orjinal oyun ve korsan gibisinden kanit tutmus satis sistemi sunucu bilgileri vs 300 sayfaya yakin 11 server hakkinda genis arastirma mevcut dava acilan 3 kisi oldu 5 kisi beklemede tespit edildi adresler 3 kisi adresi tespit edilemedi elimdeki dosyalardan biliyorum hayirlisi olsun bakacaz artik biz ne olacagiz bekleyip gorecegiz.

D Çevrimdışı

DarkLenox

Yeni Cüce
29 Ocak 2013
345
41
0
32

NTTGame'in yaptığı şuanda koxp üretip satanları engellemek ve pvp serverlara göz dağı vermek. Bu durumda bence asıl endişelenmesi gereken kişiler forum sahipleri, bu tür durumlarda pvp serverların barındığı yerler hedef alınıyor, reklamı ve geliştirilmesi yapılan forumlar yani ko-fox, ******ce, onlinehile vs gibi siteler endişelenmeli server sahipleri değil diye düşünüyorum.

Bekleyip göreceğiz.

Geçmişi Yanlış Biliyorsunuz frmtrden pvp bölümünün kaldırılmasını ******ce sağladı hergün saldırı yapıyorlardı frmtr başa çıkamadı kaldırdı paylaşım bölümünü

E Çevrimdışı

EnesKCBS

Kayıtlı Üye
13 Ekim 2013
517
4
18
33

Bildiğim kadarı ile 1299 çalıntı olması gerek ama çalınan sourcelerde acayip eski ve bi ton bug olan sourcelerdi şuanki 19x sourceler gibi daha sonrada geliştirildi başlarda cok basitti ice lr kilitlemez ally düşürülür vs vs herşey yapılabiliyordu daha sonra fixlene fixlene şuanki halini aldi tabi bunda türklerin emeği çok fazla kapatabilirlermi kapatırlar kapattılarda zamanında kaç senesinde bilmiyorum tüm 1299 makinalarını kapattılar.Ama gel gelelim 1299 rakip görmüyor ama 18x 19x 20x gerçekten onlar için büyükbir rakip kazanılan paralar çok yüksek mevlalar oluyor tabi hali ile işin içine rakabet girince NTTGame şirketi her türlü yola başvuracaktır diye düşünüyorum.

Vergi Konusu

19x 20x lerin sahipleri çok akıllı bir iş yaparak vergi veriyor böyle oluncada kapanma olasılıkları daha düşük oluyor şuanki tüm serverlar belkide home ofis gösteriyor ve devlete vergisini düzenli şekilde veriyor

4 Çevrimdışı

4ever001

Kayıtlı Üye
23 Şubat 2013
291
0
16
27
Oyun korsan diye birşey yok kardeşim, bu bir online oyun isteyen istediği gibi pvpsini yapıp satar herkesde buna saygı duyar. JAPKO, KOREKO v.b oyunlarda mevcut.

Bugün günümüzde steamko v.b açtıkları oyunlar tutuyorsa pvp serverler sayesinde tutuyor çünkü pvpsi olan bir oyun asla bitmez sürekli olarak oynanır.

Kimse kimseye dava açamaz herkes rahat olsun ama bağzı şerefsizler var vurgun yapmak için yok para kaldırmak için yok bilmemne için server açan onlar sonuna kadar yargılanmayı hak ediyor. Düzgün iş yapan yapsın pezevenkliğin lüzumu yok.